Ak by sa dala spáchať nevera voči počítačovým programom, najviac promiskuitná by som bola v prípade e-mailových klientov. Fakt neviem, čím to je, že ich striedam ako ponožky.
Začalo sa to ešte v dobe, keď mať prístup na internet bolo free, cool aj in, každá chvíľka online bola vzrušujúca a každý kilobajt ohromne cenný. Aj preto sa e-maily sťahovali do počítača. Pripadalo mi vtedy frajerské mať ich v kompe, lebo to bolo ako keby ste v ňom mali kúsok toho veľkého internetu.
Potom prišli služby ako Post, Centrum a konečne Gmail a ani ja som nebola výnimkou, keď som sa v škole prihlasovala každú voľnú hodinu na svoj e-mail v nádeji, či mi niekto nepíše. Fascinácia sťahovaním e-mailov mi akosi ostala a objavila sa potom ako praktické riešenie situácie, keď sa počet mailových schránok a používaných zariadení rozrástol na 2 a viac.
Tento nostalgický úvod píšem aj preto, aby som naň premostila jednu dôležitú vec – e-mail používa každý človek úplne inak. Tí najšťastnejší používajú jeden e-mail, ten osobný. Väčšina (myslím si) má jeden osobný a jeden pracovný, no a potom sa to už len zhoršuje. Ja osobne mám 7 schránok, z toho 3 využívam denne (1 osobný e-mail a 2 pracovné).
Práve s počtom e-mailových schránok narastá potreba vlastniť program, v ktorom budú všetky pohromade. Fakt si neviem predstaviť, že by som sa prihlasovala zakaždým do rôznych webových rozhraní. Druhý dôvod je instantnosť doručenia správ, ktoré sa sťahujú v reálnom čase – čiže ihneď, ako vám prídu (ak im to z produktívnych dôvodov nezakážete).
Dizajn
Ak s mailom pracujete (či už dobrovoľne alebo nasilu) ako power user (čím sa nemyslí preposielanie prezentácií a odoberanie newslettrov) a vybavovanie e-mailov patrí ku vašej každodennej práci, určite sa chcete pozerať na program, ktorý dobre vyzerá. Najpoužívanejší Mail má dizajn, ktorý síce neurazí, ale ani nenadchne.
Airmail sa podobá na Sparrow, ktorý spomedzi alternatívnych mailových klientov práve kvôli svojmu prívetivému dizajnu a výbornej podpore Gmailu naštartoval hromadnejšie používanie mailových klientov aj na Macu. Keď potom Sparrow kúpil Google, ostala po ňom diera, ktorú vyplnil práve Airmail.
Airmail 2 na prvý pohľad využíva klasické 3-stĺpcové rozloženie, to si ale môžete upraviť podľa toho, ako vám to vyhovuje a tiež podľa zariadenia, na ktorom práve pracujete. Veľmi oceňujem, že prvý stĺpec, zvyčajne používaný pre zoznam mailových schránok a ich priečinkov (maily s hviezdičkou, koncepty, kôš a pod.), sa dá scucnúť na úplne tenučký prúžok iba s ikonkami – tým pádom ostáva podstatná časť miesta na monitore pre zoznam e-mailov a ich samotný obsah.
Funkcie
Pokiaľ ide o funkcie, ich podrobný zoznam nájdete na stránke Airmailu. Rozsiahlo ich rozpisovať a komentovať podľa mňa nemá zmysel. Dôležitejšie je, aby sa aplikácia správala stabilne a robila to, čo má. Myslím, že dvojková verzia Airmailu má už všetky prvotné vrtochy vychytané.
Čo hnevá mňa:
- iCloud accounts sharing: Nefunguje, alebo nefunguje mne, alebo tak ako si predstavujem. Podľa môjho očakávania by sa všetky nastavenia e-mailov mali synchronizovať tak, že keď zapnem Airmail na inom zariadení, ponúkne mi možnosť načítať ich tam do rovnakej podoby.
- Kontaktové ikonky sa načítavajú z Gmailu: a nie z klasických Apple kontaktov. Na jednej strane tejto logike rozumiem, pri komunikácii s bežnými ľuďmi, z ktorých 99 % vlastní adresu s Gmailom, mám hneď vizuálny signál, kto mi píše, bez toho, aby som musela aj cudzím ľuďom pridávať obrážteky sama. Na druhej strane, ak pri ostatnej komunikácii (telefón, správy) som zvyknutá na mnou nastavené fotky, ručne a pracne ponahadzované v kontaktoch, ich absencia zamrzí.
- Hviezdičkovanie: Keď ohviezdičkujem e-mail na iPhone/iPade, Airmail ho v zozname mailov ukáže ako ohviezdičkovaný, ale nezaradí ho zároveň do priečinka S hviezdičkou. Musím prejsť všetky posledné správy a manuálne každú ohviezdičkovanú ohviezdičkovať ešte raz. Vidíte, vyzerá to krkolomne, len keď o tom píšem.
Záver
Po dlhom skúšaní a testovaní rôznych alternatív je Airmail 2 určite najlepší e-mailový klient pre Mac v súčasnosti. Spája moderné funkcie, ktoré od takéhoto programu očakávame, s perfektným dizajnom. Každá nová verzia obsahuje kopec ďalších vylepšení.
V porovnaní s Airmailom 2 je Mail.app málo sa rozvíjajúci, Postbox ťažkopádny, a ďalšie aplikácie ako Mailbox a pod. podporujú len gmailové, príp. iCloud účty.
Jedinou nevýhodou je určite cena – bežne Airmail 2 stojí až 17,99 €, čo je za e-mailového klienta naozaj dosť. Býva však veľmi často v 50% zľave (aj teraz). Aj na Twitteri sme už rozoberali vysokú cenu, no ak je e-mailový klient pre vás rovnako dôležitý ako pre mňa (používate ho vo veľkej miere na pracovné účely a máte preto vytvorených viacero účtov), investícia sa určite oplatí.